sitrik asit

Sitrik Asit

sitrik asit formül

Kullanım alanı çok yaygın olan sitrik asit toz halde beyaz zayıf organik bir asittir. İçeriğinde karbon, hidrojen ve oksijen atomlarını vardır. Formülü C6H8O7 tür. Sitrik asit doğal olarak bir çok sebze ve meyvede kendiliğinden bulunur. En fazla limaon ve diğer narenciye ürünlerinde bulunur. Genellikle meyve lerde doğal olarak bulunda da meyve ve sebzelerden üretilmesi zor olduğundan günümüzde sitrik asit şekerden üretilmektedir. Sitrik Asitin teknik (spesifik ) özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sitrik Asit Nerelerde Kullanılır?


Sitrik asit kullanım alanları kısaca şöyledir; alkolsüz içecek sektöründe ,kozmetik endüstrisinde, gıda sanayiinde, su yumuşatmada , temizlik sanayinde vb bir çok sektörde kullanılır.

Sitrik Asit Özellikleri


Sitrik Asit
Kimyasal Adı sitrik asit (monohidrat)
Kimyasal Formülü C6H8O7
Molekül Ağırlığı 192.12 g/mol
Renk / Form Beyaz, Toz
Yoğunluk 1,66 g/cm³
Donma Noktası 153 °C
Kaynama Noktası 310 °C
C.A.S Numarası 5949-29-1
Gıda Kodu E 330


Ambalaj

Sitrik Asit 25 kg torbalar şeklinde. sitrikasit monohidrat


Sitrik Asit Kullanım Alanları

Gıda Sanayinde

1.İçeceklerde;

Sitrik Asitin en önemli kullanım alanı kuşkusuz içecek sektöründe gözlenmektedir. Susuzluk giderici içeceklerde tadından ve koruyucu özelliklerinden dolayı üretilen sitrik asitin %70 - %80 gibi büyük bir kısmı içecek sektöründe kullanılır. asitliği dengelemek ve antioksidan özelliklerinden dolayı içeceklerde çok yaygın kullanımı vardır.

2. Reçel ve Benzeri Gıdalarda;

özellikle koruyucu olarak (E 330) gıda sektöründe, reçel vb şekerli yiyeceklerin PH larının dengelenmesinde ve bozulmasını engelleyici olarak sitrik asit kullanılır.

3.Şekerlemelerde;

Asitliği artırabilir ve çeşitli bileşenlerin ve sakaroz kristalleşmesinin oksidasyonunu önleyebilen şekere sitrik asit eklenir. Ekşi şekerlemede % 2 sitrik asit bulunur.

4.Dondurulmuş Gıdalarda;

dondurulmuş gıdaların raf ömrünü uzatmak ve bozulmalarına engel olmak için sitrik asit tek olarak ya da askorbik asit ile birlikte kullanılabilir.

İlaç Sektöründe;

İlaç sektöründe efervesan tabletlerde ve şuruplarda sitrik asit kullanılmaktadır.

Endüstride Sitrik asit Kullanımı;

1.Arıtma;

Demir ve diğer metallerin yüzeyinde biriken oksitleri sitrik asit temizleme kabiliyetine sahiptir. zayıf asit olması ne deniyle metale çok zarar vermeden temizleme işlemi yapabilir. Kazanlarda, kalorifer kazanı, süper ısıtıcı boruları ve reaktörlerin temizlenmesinde ve paslanmaz çelik ekipmanı yaygın olarak temizlenmesinde kullanılan sitrik asit ön yıkama ve temizleme işlemlerinde kullanılır. Su yumuşatmada da sitrik asit kullanılır.

2. Deterjanlarda ve Spreylerde;

Hoş kokusundan ve temizleme özelliğinden dolayı spreylerde, temizlik ürünlerinde sitrik asit kullanılır.

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul